Rękodzieło na Mazurach 2

Autorka projektu: Barbara Syjczak
Miejsce realizacji: Łukta
Czas realizacji: 1.08-30.10 2020

Celem projektu było wykorzystanie współpracy szkoły i animatorów kultury w procesie odbudowy więzi międzygeneracyjnych oraz kształcenia zdolności ekspresji artystycznej uczestników w oparciu o wykorzystanie lokalnych zasobów kulturowych.

Projekt polegał na wspólnej, międzypokoleniowej nauce rękodzieła i zdobywaniu wiedzy o przeszłości . Spotkania rękodzielnicze były świetną okazją do spędzenia razem czasu, do połączenia wiedzy o kulturze, tradycjach, sztuce regionu z przekazem wiedzy. W ramach projektu postanowiono zgłębić i poznać sztukę dekoracji, jaka często występowała w domach, które zajmowali osiedlający się na tych terenach ludzie. Prowadząca warsztaty miała za zadanie zaszczepić w uczestnikach piękno i bogactwo otaczającej nasz kultury regionu Mazur. Na koniec zorganizowano wystawę, która miała za zadanie ukazania sztuki i kultury ludowej regionu Mazur, ale i Warmii. Prezentowane prace przedstawiają m.in: Kościoły: w Łukcie, Mielnie, Rychnowie, Kapliczki Warmińskie z okolic Gietrzwałdu, postacie z budynku Starówki w Olsztynie, wzory kafli mazurskich, widoczki mazurskie, stary most w Łukcie, płaskorzeźba ukazująca fragment zamku w Malborku, płaskorzeźba neogotycka – Pałacu w Karnitach, płaskorzeźby wykonane na mazurskich starych dachówkach z elementami ludowymi.

Wystawę można było oglądać w domu kultury a także w Internecie. Na koniec artyści zabrali swoje prace do domu, gdzie będą zdobiły przydomowe ogródki czy wiaty. W ten sposób uczestnicy zapoznają swoje rodziny, jak również odwiedzających ich gości, ze sztuką regionu. W warsztatach rękodzielniczych wzięło udział ok. 40 uczniów.

Odbyły się także warsztaty vlogowe. Wzięło w nich udział 5 uczniów. Przeprowadzone zostały 3 vlogi, czyli krótkie filmy, na temat “Osoby twórcze, które znam”. Uczestnicy mieli na celu nagranie i przedstawienie osób, które zajmują się rękodziełem na naszych terenach. Uczniowie używali do nagrań profesjonalnego sprzętu, który został zakupiony z projektu. Nagrane materiały zostały umieszczone na stronach internetowych domu kultury. Partner projektu, który czuwał nad realizacją vlogów, nagrane filmiki zaprezentował 6 klasom szkoły podstawowej w których miał zajęcia.

 

Font Resize
Contrast