Superbohaterowie to my
Autorka projektu: Honorata Mierzejewska- Mikosza
Miejsce: Orneta
Czas: 17.05.2021 – 05.11.2021
Celem projekty było dostarczenie podstawowych narzędzi do tworzenia form teatralnych bez zaplecza teatralnego. Projekt odbywał się w mieście, gdzie nie ma profesjonalnego teatru. Korzystając z przestrzeni miasta Ornety, istotnych dla młodzieży miejsc i historii miasta uczestnicy wymyślali, przywoływali swoich bohaterów, którzy realnie odpowiadaliby na potrzeby tego miejsca. Tak postawione zadanie zachęciło do refleksji i postawienia pytań, jakie są potrzeby miasta i młodzieży w mieście. Uczestnicy chętnie przenieśli to na własne przeżycia, a lalki i historie jakie stworzyli opowiadały o ich tęsknotach i potrzebach.
Zaplanowane w projekcie spotkania odbywały się modułowo i tematycznie:
-spotkania aktorskie – aktorzy lalkarze przedstawili w nim historię lalek, techniki lalkowe oraz sposoby animacji, uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił animacyjnych operując profesjonalnie wykonanymi lalkami teatralnymi,
-scenograficzne – scenograf wprowadził w nim podstawowe elementy wiedzy o budowie lalek, masek, młodzież zaprojektowała swoje postaci, następnie wykonywała je (od konstrukcji przez kostium i malowanie) pod okiem scenografa i nauczycielki.
– tworzenie postaci superbohaterów – młodzież stworzyła opowieści o superbohaterach, wyposażyła je w cechy, atrybuty, nadała im cechy. Następnie próbowali ożywić formy przez siebie wykonane, nadając im charakter (poprzez sposób animacji)
– warsztat reżyserski – uczestnicy zmieniali swoje opowieści w krótkie etiudy teatralne, wspólnie powstawał scenariusz happeningu.
Ostatnim elementem wspólnej pracy było wystawienie, odegranie, zaaranżowanego wcześniej happeningu z udziałem stworzonych masek i lalek wyobrażających superbohaterów Ornety. Widzami były pozostałe klasy liceum i podstawówki. Odbiorcy nie wiedzieli o terminie przedstawienia. Odbywało się podczas przerwy i lekcji na placu przed szkołą, gdzie spontanicznie i z zaskoczenia była zapraszana publiczność. Lekcja została przerwana komunikatem wygłoszonym przez radiowęzeł, o treści: “poszukiwany jest superbohater”, “widziany ostatnio w orneckim liceum”. Uczniowie wyszli przed szkołę w poszukiwaniu bohaterów. Otwarta uliczna forma happeningu pozwalała uczestnikom- widzom wypowiedzieć się podczas jego trwania.
W projekcie uczestniczyło 16 uczniów z orneckiego Liceum.