Autor projektu – Maciej Szadziewski
Partnerzy – Katarzyna Rykojć, Radosław Ignaciuk
Współrealizator – Miejski Dom Kultury w Ornecie
Ziołolecznictwo jest dziedzictwem kulturowym, którego zachowanie powinno być ważnym elementem działań edukacji lokalnej. W dzisiejszych czasach modny jest ekologiczny tryb życia, odchodzenie od lekarstw oraz powrót do tradycji korzystania z dobrodziejstw natury. Warmińskie łąki i lasy bogate są w różne rodzaje ziół, lecz nie każdy potrafi je rozpoznać, nazwać oraz określić ich walory zdrowotne czy smakowe. Od wieków znane są jako przyprawy czy środki o działaniu leczniczym. W działaniu chcemy wykorzystać potencjał mieszkańców gminy Orneta i ich wiedzę na temat zielarstwa, dotrzeć do osób starszych, które stosowały zioła w lecznictwie, gdy nie było leków. W trakcie działań prowadzonych w świetlicach zauważyliśmy, że ludzie z młodszych pokoleń nie potrafią nazwać roślin a tym bardziej wskazać ich działania (leczniczego, kosmetycznego bądź trującego). Nie wykorzystuje się też w tej dziedzinie wiedzy naszych babć i starszego pokolenia, które z racji różnych dziejów, wykorzystywali rośliny do ratowania zdrowia czy suplementację ubogiej diety. Chcielibyśmy poszerzyć wiedzę w tym kierunku, aby na nowo odkryć to co kryje w sobie natura zarówno dobrego jak i zaznajomić z roślinami, które mogą nam zaszkodzić.
Projekt przewiduje przeprowadzenie pogadanki z zakresu zielarstwa w Świetlicach Wiejskich gminy Orneta, na których uczestnicy dowiedzą się jak suszyć zioła, do czego ich używać, jakie mają właściwości. Na spotkania zaprosimy też osoby, które zbierają zioła w naszych okolicach. Odbędą się spacery naukowe, gdzie wspólnie będziemy poszukiwać i odkrywać zioła w terenie.
Odbędą się wspólne warsztaty rękodzielnicze z wykorzystaniem elementów zielarskich, roślin w różnych technikach, np. decoupage, odbijania, rysowania w jednej ze Świetlic Wiejskich lub MDK w Ornecie jeżeli byłoby dużo uczestników. W trakcie warsztatów powstaną karty Zielnika przygotowane przez każdą ze Świetlic, które posłużą do zrobienia wspólnego wydania zielnika.
Wyjazd uczestników do wsi Blanki, gdzie uczestnicy wraz z paniami ze stowarzyszenia „Babki Zielarki” będą mogli zobaczyć jak się przygotowuje „Zupę z pokrzywy”, degustować ciastka z dyni i uczestniczyć w warsztatach zielarskich.
Ostatnim etapem będzie gala podsumowująca projekt w jednej ze Świetlic Wiejskich (fotografie, prezentacja prac po warsztatowych, konkurs na danie z wykorzystaniem ziół, konkursy związane z ziołami)