Projekt „Komis Kultury – czy mój dziadek był hippisem?” polegał na realizacji cyklu działań warsztatowych, których celem było zmniejszenie dystansu pomiędzy pokoleniem gimnazjalistów a ich dziadkami. Celem projektu było głębsze poznanie i zrozumienie przez gimnazjalistów i starszych uczniów szkoły podstawowej świata, w jakim dorastali ich dziadkowie, a więc rzeczywistości, w której młodzi ludzie mieli inne marzenia, potrzeby i możliwości. Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzi ludzie z Dywit mieli lepiej poznać i zrozumieć fragment rzeczywistości i kontekst kulturowy, w jakim dorastali ich dziadkowie. Projekt na etapie realizacji nie różnił się zbyt mocno od działań planowanych we wniosku. Podczas przygotowań do realizacji projektu ustalono zakres działań, jakie zostaną wykonane począwszy od projektu plakatów, rekrutacji uczestników, po prowadzenie warsztatów i sporządzenie sprawozdań. Zaplanowane działania mobilizowały uczestników do rozmów z dziadkami oraz do przetrząśnięcia piwnic i strychów w poszukiwaniu starych sprzętów grających, urządzeń AGD, wyposażenia kuchni itp.

W efekcie poszukiwań do szkoły trafił patefon, magnetofon szpulowy, stare zdjęcia i sprzęt do tradycyjnej ciemni. Gimnazjaliści poznali wiele przedmiotów, które w czasach młodości i dorastania ich dziadków były niezbędnymi elementami kultury, a teraz zalegają strychy. Odkryli również, że wiele znalezisk doskonale działa i wywiązuje się ze swoich zadań lepiej niż nowoczesne urządzenia.
Doskonałą zabawą okazała się sesja fotograficzna w stylu retro, a także warsztaty kulinarne na których młodzież przygotowała pitną czekoladę z nasion kakaowca roztartych na tradycyjnych żarnach.

W projekcie udział wzięła 30 osobowa grupa gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej z Dywit.
W ramach projektu przeprowadzono:
– 14 godzin warsztatów fotograficznych
– 10 godzin warsztatów biżuterii
– 14 godzin warsztatów muzycznych
– 9 godzin warsztatów kulinarnych
– 14 godzin warsztatów krawieckich i stylizacji
– pokaz mody
– sesję fotograficzną

Font Resize
Contrast