Celem projektu był ukazanie piękna miasta – stolicy regionu, jego wielokulturowej przeszłości, a poprzez kreatywne działania plastyczne poznawanie zakamarków historii Olsztyna. Dzieci wraz z rodzicami i młodzież (wolontariusze) wychodząc z domu, odbywali podróż w kolejne miejsce związane z miastem. W tej edycji projektu pojawili się na Zamku Kapituły Olsztyńskiej oraz w Domu Gazety Olsztyńskiej, gdzie uczestniczyli w warsztacie, poświęconym regionalnym strojom, ich wytwarzaniu i ozdabianiu. Prowadząca uwzględniła naszą prośbę, by odwołać się także w swoim wykładzie do codziennego dnia pracy dorosłego i małoletniego mieszkańca warmińskich miast i wsi oraz pokarmów, które spożywano na Warmii. Tym sposobem pojawiło się tu nawiązanie do znaczenia chleba w naszym codziennym życiu. Ponadto uwzględniono historię miejsca, w którym się znaleźliśmy, tj. Dom Gazety Olsztyńskiej. Drugim elementem składowym spotkania było zaprezentowanie różnych zabawek, które towarzyszyły dawniej dzieciom w ich codziennym dniu. Każdy z uczestników warsztatów mógł nie tylko dotknąć eksponatów, ale i zaprojektować samodzielną zabawkę, wykonać strój warmiński męski i damski oraz odcisnąć stemplem na kawałku lnu wzór, którym dawniej przyozdabiano damskie spódnice i fartuszki. Warsztaty podobały się dzieciom, tym bardziej, że po powrocie z muzeum, czekało na nie nowe wyzwanie – aktywne warsztaty kulinarne z kuchni zdrowej, dzikiej i bezglutenowej. Postanowiliśmy do współpracy zaprosić Kamilę Michalską i jej Tygiel Warmiński. Kama jest miłośniczką przyrody, Warmii, naturalnej kuchni, która czerpie z darów przyrody, w której wykorzystuje się chwasty, kwiaty, zioła. Tygiel Warmiński okazał się „strzałem w dziesiątkę” – dzieci i ich rodzice chętnie uczestniczyli w warsztacie, uważnie słuchali tego, co mówiła prowadząca i aktywnie przygotowywali potrawy, które z jednej strony były proste, mało pracochłonne, a z drugiej smaczne i zdrowe. Nad przebiegiem spotkania czuwali wolontariusze, którzy wykonywali zdjęcia i materiały filmowe.

Na drugim spotkaniu dzieci poznawały niezwykłych bohaterów Skarbów Warmii, bez których nie byłoby chleba, bo nie byłoby zbóż. Spotkały się z pszczołami hodowanymi przez państwa Misiewiczów, poznały proces hodowania pszczół, ich znaczenie dla ekosystemu, proces powstawania miodu, od czego zależy jego smak, jak dawniej przechowywano miód, i czy tylko miód jest wytworem pszczół. Jednocześnie zostały zapoznane z ideą akcji społecznej Greenpeace Adoptuj Pszczołę i dowiedziały się, dlaczego powinniśmy dbać, by pszczołom w Polsce żyło się coraz lepiej. Dzięki wirtualnym „adopcjom” każdy uczestnik miał szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. Na spotkaniu uczestnicy mogli posmakować miodów i innych produktów, których bez pszczół by nie było.
Spotkanie zakończyło wspólne malowanie pszczół na kamieniach i tworzenie swoich małych ogródków/lasów w szkle – pod opieką specjalistki z „Little World”, które dzieci i rodzice mogli zabrać ze sobą do domów, ucząc się dbać o otaczającą ich zieleń, znając znaczenie otaczającej nas przyrody i pszczół dla nas, ludzi.

Starsi uczestnicy projektu – młodzież licealna – korzystając z nadarzającej się okazji i otrzymanych materiałów, przygotowywała się do wykonania kalendarza, który miał prezentować sylwetki 12 patronów olsztyńskich ulic – działaczy lokalnych, zasłużonych dla regionu. Młodzież uczestniczyła w grze miejskiej „Olsztyńskie Ślady Niepodległości”, gdzie zdobyła część materiałów do kalendarza, które musiała zweryfikować i uzupełnić. Następnie spośród dostępnych zdjęć, wybierała te, które miały przyozdobić kalendarz na rok 2019 i zaprezentować 12 postaci w przestrzeni szkoły poprzez wystawkę, która będzie rozszerzona o informacje o postaciach zapisane w QR kodach. Prezentacja postaci i towarzyszący jej quiz wiedzy planowane są na styczeń 2019 roku, kiedy do olsztyńskich szkół, przekazane zostaną kalendarze.

Wszystkim spotkaniom towarzyszyły działania plastyczne oscylujące wokół tematyki przewodniej. Młodzież licealna pod opieką koordynatora projektu przygotowała e-przepisy potraw, które wykonywano podczas kulinarnych warsztatów z Tyglem Warmińskim.

O Olsztynie dawnym i dzisiejszym w fotogazetce poszerzonej o rozszerzoną rzeczywistość (w aplikacji Aurasma) oraz wydrukowane przepisy, uczestnicy opowiedzieli w przestrzeni szkoły oraz na bieżąco na stronach www szkół, w lokalnych wydaniach e-prasy czy na FB na stronie projektu Zakręcony (w) Olsztyn.

Efekty, których się spodziewano po zakończeniu działań projektowych to m. in.: wzrost świadomości dzieci i młodzieży dotyczącej wielokulturowej historii miasta, wspólne wielopokoleniowe odkrywanie zakamarków Olsztyna poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu, przygotowywanie informacji na FB, strony internetowe szkoły, do lokalnych mediów o projekcie, przygotowywanie fotorelacji/filmiku na spotkanie podsumowujące, wykonanie fotowystawy ukazującej działania projektowe – Olsztyn dawny i dzisiejszy, przygotowanie materiałów do kalendarza, zdobycie wiedzy/poszerzenie wiedzy na temat miasta Olsztyn, kształcenie postawy aktywnego spędzania czasu, budowanie umiejętności współpracy z osobami w różnym wieku, kształcenie umiejętności pracy w grupie, poznanie idei akcji społecznej „Adoptuj pszczołę”, jej założeń, kształcenie postawy prozdrowotnego i ekologicznego trybu życia, świadomego uczestnika świata przyrody .

Uczestnikami projektu były dzieci ze szkoły podstawowej wraz z rodzicami, młodzież szkół ponadgimnazjalnych (15 – 19 lat), dzieci w wieku przedszkolnym z rodzicami, zainteresowane aktywnym spędzeniem wolnego czasu i poznawaniem historii Warmii i jej stolicy. Uczniowie XI LO i SP 33 w Olsztynie uczestniczyli jako współorganizatorzy działań projektowych oraz sprawowali opiekę nad młodszymi uczestnikami, wykonywali zdjęcia, dokumentację projektową, przygotowali materiały na fotogazetkę i wystawę, którą umieścili w ogólnodostępnej przestrzeni szkoły

Font Resize
Contrast